برو به پیشخوان > نمایش > فهرست ها و یک فهرست برای وبلاگ ایجاد نمایید

دلایل پاره شدن کاندوم چیست؟

دلایل پاره شدن کاندوم چیست؟

همیشه در هنگام استفاده از کاندوم‌ها خطر سوراخ شدن یا پارگی آنها وجود دارد. گرما، نور مستقیم آفتاب، قرار گرفتن کنار اشیای تیز، گذشتن تاریخ مصرف و استفاده نادرست از مهم‌ترین عوامل پارگی کاندوم‌ها هستند. این موضوع می‌تواند باعث اضطراب افراد شود، اما با نگهداری و استفاده صحیح می‌توان این احتمالا را به حداقل رساند. در این مطلب قرار است تعدادی از مهم‌ترین دلایل پاره شدن کاندوم را بررسی کنیم. در انتها راه‌هایی به شما پیشنهاد می‌دهیم که به شما کمک می‌کند کمتر در خطر پاره شدن و یا سوراخ شدن کاندوم‌ها قرار بگیرید.

کاندوم یکی از موثرترین و بهترین ابزارها برای پیش‌گیری از بارداری‌های ناخواسته و بیماری‌های مقاربتی است. اگر خیلی دقیق نمی‌دانید کاندوم چه وسیله‌ای است و چه انواعی دارد، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله کاندوم چیست را مطالعه کنید.

پارگی کاندوم چقدر محتمل است؟

به طور کل کاندوم‌ها طوری طراحی می‌شوند که بسیار مقاوم و ضد آب باشند. به همین دلیل پارگی خودبه‌خودی کاندوم‌ها یا بر اثر اشتباهات کارخانه‌ای بسیار نادر است. دلایل پاره شدن کاندوم معمولا به نحوه نگهداری و استفاده خود افراد برمی‌گردد. مطالعات تجربی درصدهای مختلفی را برای امکان پاره شدن کاندوم‌ها ارائه می‌کنند. برای مثال، در یک تحقیق قدیمی ۷.۳ درصد مردانی که در مطالعه شرکت کرده‌اند گفته‌اند که در طول یک سال پارگی کاندوم را تجربه کرده‌اند. در تحقیقی دیگر ۲۹ درصد مردان و ۱۹ درصد زنان گزارش داده‌اند که در طول سه ماه حداقل یک بار پارگی کاندوم را تجربه کرده‌اند.

نگهداری نادرست

بعد از اینکه انتخاب کردیم چه نوع کاندومی بخریم؟ باید شیوه‌های نگهداری صحیح از آنها را هم بلد باشیم. کاندوم‌ها باید در جای خشک و خنک نگهداری شوند. این وسایل در کنار وسیله گرمایشی، داخل گرمای ماشین و زیر نور مستقیم خورشید خراب می‌شوند. سعی کنید کاندوم‌ها را در جایی نگهدارید که وسیله تیزی مانند کلید در کنارش نباشد. رطوبت هم باعث خراب شدن آنها می‌شود و از دیگر دلایل پاره شدن کاندوم است. پس کاندوم‌ها را در حمام نگهداری نکنید. اگر موقع استفاده حس کردید کاندوم، خشک و شکننده یا چسبناک شده از آن استفاده نکنید.

دلایل پاره شدن کاندوم

گذشتن تاریخ انقضا

یکی از اولین و اصلی‌ترین دلایل پاره شدن کاندوم‌ها گذشتن تاریخ مصرفشان است. اگر تاریخ انقضای کاندوم گذشته باشد، ممکن است خشک و شکننده شود. تاریخ انقضای آنها را هم روی بسته‌بندی اصلی و هم روی هر کدام از بسته‌ها درج می‌کنند. اگر کاندومی دارید که برای مدت طولانی در کشو خاک می‌خورده حتما قبل از استفاده تاریخش را بررسی کنید.

مناسب نبودن سایز کاندوم

یکی دیگر از دلایل پاره شدن کاندوم کوچک بودن اندازه آن است. هنگام خرید کاندوم به سایز آن توجه کنید. اگر موقع رابطه کاندوم لیز می‌خورد، نشانه‌ای برای بزرگ بودن آن است. بزرگی کاندوم باعث می‌شود نشتی داشته باشد و کارایی خود را از دست بدهد. اگر مطمئن نیستید یک بار چند سایز مختلف بخرید و امتحانشان کنید تا سایز درست را متوجه شوید.

باز کردن بسته‌های کاندوم با چیزهای تیز

از چیزهای تیر مانند قیچی و دندان برای باز کردن بسته‌های کاندوم استفاده نکنید. ناخن تیز و نگین روی حلقه هم می‌توانند به کاندوم آسیب برسانند. معمولا روی لبه بسته‌ها دالبرهایی وجود دارد که کار باز کردن بسته را راحت می‌کند. به‌علاوه روی بسته‌بندی کاندوم‌ها راهنمایی‌هایی برای باز کردن بسته وجود دارد. می‌توانید از آنها هم کمک بگیرید.

راه‌های پیشگیری از پاره شدن کاندوم

برای پیشگیری از پاره شدن کاندوم می‌توانید راه‌های زیر را در نظر بگیرید:

  • تاریخ انقضا را چک کنید: هر چند وقت یک بار تاریخ انقضای روی بسته‌های کاندوم را چک کنید و اگر گذشته بود عوضشان کنید.
  • از هر کاندوم تنها یک بار استفاده کنید: کاندوم‌ها وسایلی یک‌بار مصرف هستند. شستن و استفاده دوباره از آنها کیفیت و کارایی آنها را از بین خواهد برد.
  • از روغن‌ها و لوسیون‌ها همراه کاندوم استفاده نکنید: استفاده از مقدار مناسبی روان‌کننده به طور کل خوب است. زیرا اصطکاک را کمتر می‌کند و احتمال پارگی هم کم می‌شود. اما روغن‌ها می‌توانند باعث ضعیف شدن و از دلایل پاره شدن کاندوم شوند. پس وازلین و روغن‌ها را فراموش کنید. در صورت استفاده از روان‌کننده، تنها روان‌کننده‌های بر پایه آب را انتخاب کنید.
  • از کاندوم به شیوه صحیح استفاده کنید: یکی از مشکلات استفاده از کاندوم این است که افراد ممکن است آن را به‌درستی استفاده نکنند. نحوه استفاده صحیح را یاد بگیرید. برای مثال باید انتهای کاندوم فضای کافی وجود داشته باشد.
  • از دو کاندوم به صورت همزمان استفاده نکنید: این وسایل طوری طراحی شده‌اند تا به تنهایی استفاده شوند. استفاده از دو کاندوم به صورت همزمان کمک بیشتری نمی‌کند بلکه احتمال آسیب دیدن یک یا هر دو را بیشتر می‌کند.
  • کاندوم‌ها را در شرایط مناسبی نگه دارید: نباید بسته کاندوم را برای مدت طولانی در کیف پول یا جیبتان نگه دارید. جاهایی که ممکن است کاندوم تا شود یا روی آن بنشینید مناسب نیستند. کاندوم‌ها را در معرض نور آفتاب و گرما قرار ندهید.
  • جنس‌های مختلف کاندوم‌ها را بشناسید: هر جنس کاندومی تاریخ انقضای خاص خودش را دارد. مثلا درست است که احتمال حساسیت به کاندوم در جنس لاتکس بیشتر است اما تاریخ انقضای کاندوم‌های پوست بره خیلی کوتاه‌تر است.

دلایل پاره شدن کاندوم

آیا ممکن است از پاره شدن کاندوم با خبر نشویم؟

بله، ممکن است اما به ندرت پیش می‌آید. اصولا هنگام تولید آزمایش‌های بسیاری روی کاندوم‌ها صورت می‌گیرد و کم پیش می‌آید که اشکالی داشته باشند. هرچند بهتر است قبل استفاده آنها را چک کنید. اگر سالم به نظر می‌رسیدند احتمالا سالم هستند. البته با این حال باز هم ممکن است سوراخ‌های ریز روی کاندوم وجود داشته باشد. در طول استفاده کاندوم‌ها کشیده می‌شوند. پس اگر سوراخ‌ها یا پارگی‌های ریزی روی آن وجود داشته باشد بزرگ‌تر می‌شود و شما متوجه می‌شوید. اصولا بیشتر افراد در صورت پاره شدن کاندوم متوجه موضوع می‌شوند. برای اینکه مطمئن‌تر شوید، می‌توانید در طول رابطه وضعیت کاندوم را چک کنید.

اگر کاندوم موقع استفاده پاره شد چه کار کنیم؟

حالا که دلایل پاره شدن کاندوم و راه‌های پیشگیری از آن را می‌دانید احتمال این اتفاق کمتر است. اگر کاندوم مورد استفاده شما پاره شد و خودتان یا همسرتان در مورد بارداری ناخواسته نگران بودید، در اولین فرصت با پزشکتان تماس بگیرید. او شما را درباره پیشگیری از بارداری اورژانسی راهنمایی خواهد کرد. به‌علاوه هر دو طرف رابطه می‌توانند برای انجام تست انواع بیماری‌های مقاربتی (STD) به پزشک مراجعه کنند. زیرا در بسیاری از اوقات ممکن است بیماری و عفونتی در بدن کسی وجود داشته باشد و خودش از وجود آن آگاه نباشد. بیماری‌های مقاربتی در صورتی که به‌موقع درمان نشوند می‌توانند باعث بروز مشکلات جدی شوند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *